برای اطلاع از تخفیف های لحظه ای عضو خبرنامه شوید

ویژگی های استثنائی خون بند ناف

  • ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
  • Hello Baby

خون بندناف چیست و چه مزایایی دارد ؟

 

از خون بند ناف نوزادان می توان برای درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری استفاده کرد، با توجه به آمارهای موجود ، هم اکنون بزرگترین بانک خون بند ناف خاورمیانه در ایران قرار دارد.

خون بند ناف در علم پزشکی به نحوی حکم نوشداروی تعدادی از بیماری ها را دارد چرا که از آن می توان برای درمان 80 نوع بیماری استفاده کرد، به همین دلیل امروزه در اغلب کشورهای توسعه‌یافته بانک خون بند‌ ناف وجود دارد که خون بند ناف نوزاد را به جای دور ریختن ذخیره کرده و در آینده برای خود او یا دیگر بیماران استفاده می‌کنند.

خون بند ناف چیست ؟

خون بند ناف (Cord blood) به عنوان خون جفتی شناخته شده ‌است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. پس از تولد نوزاد، خون باقی ‌مانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول ‌های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌ شود. در حالی که این خون حاوی سلول‌ های بنیادی و سلول ‌های خونساز است که می ‌تواند برای درمان بیماری ها استفاده شود.

سلول ‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌ شوند بسیار پر توان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی ‌شوند، به‌ طوری‌ که با تزریق یا جایگزینی آن ‌ها در بافت هایی که آسیب جدی دیده ‌اند می‌ توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌ های جدید بافت کمک نماییم و همچنین دستیابی به این سلول ‌ها بسیار آسان است.

 

مزایای استفاده از خون بند‌ناف

مغز استخوان دارای بالاترین درصد از سلول‌های بنیادی خونساز (1 تا 3 درصد) و خون بند‌ناف دارای (0.6 تا یک درصد) سلول‌های پیش ساز خونی و بنیادی خونساز است. در خون محیطی نیز کمتر از 0.2 درصد سلول‌های بنیادی خونساز شناسایی شده است، اما به دلایل متعددی استفاده از خون بند‌ناف مزایای بیشتری دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 ـ  ‌با استفاده از خون بند‌ناف، امکان انجام پیوند موفق با تشابه کمتر HLA بین دهنده و گیرنده نسبت به خون مغز استخوان بیشتر است، بنابراین تعداد زیادی گیرنده را در برخواهد گرفت.

2 ـ ‌ اهدای خون بند‌ناف خطری برای اهداکننده آن (جنین و مادر) به دنبال ندارد. به این ترتیب که پس از تولد نوزاد، بند‌ناف و جفت جدا و خون آن توسط کیسه یا سرنگ جمع آوری می‌شود. طی این فرآیند به مادر و فرزند آسیبی وارد نمی‌شود و این کار کاملا بدون درد انجام می‌شود. این در حالی است که جمع‌آوری خون مغز استخوان نیازمند روش‌های جراحی است و معمولا تحت بیهوشی صورت می‌گیرد و می‌تواند همراه با درد برای دهند‌ه باشد.

3 ـ  ‌میزان ابتلا به عفونت‌های ویروسی فرد دهنده از جمله سایتومگالو ویروس در خون بند‌ناف کمتر از خون مغز استخوان است.

4 ـ ‌ سلول‌های بنیادی و پیش‌سازی خون بند‌ناف نسبت به مغز استخوان قدرت تکثیر بیشتری دارند.

5 ـ  ‌به علت آن که روزانه تعداد بسیاری نوزاد متولد می‌شود، بنابراین تعداد زیادی واحد خونی در دسترس بوده که این امر استفاده از آنها را آسان می‌کند.

6 ـ  ‌مطالعات نشان داده‌است که سلول‌های بنیادی بند‌ناف سلول‌های خونی بیشتری نسبت به مغز استخوان تولید می‌کند. (سلول‌های خون بند‌ناف ده برابر سلول بیشتر تولید می‌کند و بنابراین با تعداد کم سلول نیز می‌توان پیوند موفقی داشت.)

 

بیماری‌هایی که با خون بند‌ناف درمان می‌شوند:

این سلول‌ها برای بیماری ‌هایی که درمان دیگری جز سلول‌های بند ناف ندارند بسیار مفید می باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده خون بندناف برای درمان ۸۰ نوع بیماری لاعلاج استفاده می شود. هر فردی که از نظر ژنتیکی با صاحب نمونه تطابق داشته باشد می‌تواند برای درمان بیماری تقاضا داده و از آن نمونه استفاده کند، طبیعتاً هرچقدر نسبت خویشاوندی به صاحب نمونه نزدیک تر باشد احتمال استفاده بیشتر می‌شود که شانس استفاده خواهر و برادر در این مورد بیشتر است و با دور شدن نسبت فامیلی امکان استفاده کمتر می‌شود. به طور کلی استفاده از خون بند ناف برای درمان بیماری های زیر استفاده می شود:

اختلالات سلول‌های بنیادی: کم‌خونی آپلاستیک، کم‌خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH)

لوسمی حاد: AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد

لوسمی مزمن: CML

بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت ها: لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین

ناهنجاری‌های ارثی گلبو ل‌های قرمز: تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل

اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی: سندرم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندرم دی جورج

همچنین این سلول‌ها در درمان دیابت نوع یک (وابسته به انسولین)، بیماری‌های قلبی ـ عروقی، لوپوس، بیماری‌های نورولوژیک مانند سکته مغزی، پارکینسون و آلزایمر، کم‌خونی‌ها و نقص ایمنی، بیماری‌های کبدی و... به کار می روند.

روش جمع آوری خون بند‌ناف

هنگام تولد و بعد از جدا شدن بند‌ناف، جفت نیز از دیواره رحم جدا شده و خارج می‌شود. حجم بند‌ناف و جنین به گونه‌ای است که به طور متوسط 70 تا 200 میلی‌لیتر خون غنی از سلول‌های بنیادی خونساز در آن ذخیره شده است. از آنجا که بعد از چند دقیقه خون موجود در بند‌ناف و جفت لخته می‌شود، بنابراین برای دسترسی به این منبع مهم فقط 5 تا 10 دقیقه فرصت داریم در غیر این صورت سلول‌های بنیادی موجود در آن بدون استفاده باید دور انداخته شود. این خون بعد از جدا شدن کامل بند‌ناف از نوزاد قابل جمع‌آوری است و نمونه‌گیری از آن هیچ صدمه‌ای به نوزاد یا مادر وارد نمی‌کند.

روز 27م ماه آبان نیز به عنوان روز جهانی خون بند ناف نامگذاری شده است که نشان از اهمیت بالای خون بند ناف دارد.

 

 

X بستن